Saltar navegación

6.2. Solucións actividades complementarias

S16.

Non oiremos nin un son nin outro, xa que o son no se pode propagar no baleiro.

S17.

Sabemos que v = e/t e que t = e/v. Para percibir o eco, o son ten que facer un percorrido de 17 m de ida e outros 17 m de volta ata o emisor, polo que o espazo total será de 34 m, e así temos: t = 34 / 340 = 0,1 s.

S18.

Non poderiamos escoitar as badaladas a distancia ningunha, xa que o son non se transmite no baleiro.

S19.

O son viaxa polo aire a 340 m/s. En medios materiais máis densos que o aire alcanza velocidades superiores. Nos medios sólidos é onde o son alcanza maior velocidade, xa que as súas partículas están máis próximas que nos líquidos e nos gases, esta proximidade das partículas facilita a transmisión de unhas a outras.

Nos materiais elásticos os átomos están relativamente xuntos e responden con prontitude aos movementos dos demais, polo que transmiten enerxía con poucas perdas. Este é o caso da plastilina.

S20.

Porque emiten ultrasóns que se reflicten na presa e volven a ser captadas polo morcego, que así calcula a distancia á que está a presa.

 

S21.

 

 

 

A

  • Intensidade

 

G

  • Son

B

  • Frecuencia

D

  • Reflexión

C

  • Movemento

A

  • Decibeis

D

  • Eco

F

  • Refracción

E

  • Espello

C

  • enerxía

F

  • Lente

B

  • Ton

G

  • Luz

E

  • Reflexión

 

 

 

 

S22.

O limiar da dor corresponde a unha intensidade de 120 dB.

S23.

Sabemos que e = v.t; daquela e = 340 m/s. 7 s = 2.380 m.

S24.

Negra.

S25.

É certo, xa que as vibracións sonoras do piano pasan ás partículas do bastón e delas ás partículas óseas da persoa. As vibracións producidas pola fonte sonora (neste caso o piano) transmítense ata chegar á persoa.

S26.

  • Unha cámara anecoica ou anecoide é unha sala especialmente deseñada para absorber o son que incide sobre as paredes, o chan e o teito da cámara, anulando os efectos do eco e a reverberación do son.

  • A cámara anecoide íllase do exterior cunhas paredes recubertas con cuñas en forma de pirámide coa base apoiada na parede, construídas con materiais que absorben o son. Entre estes materiais están a fibra de vidro e a espuma.

S27.

Sabemos que n = c/v; daquela n = 300.000/220.558 = 1,36

S28.

Sabemos que e = v.t; Daquela e = 340.0,8 = 272 m. 272m é a distancia de ida e volta que percorre o son; por tanto, a distancia ao fondo do val é 272/2 = 186m.

S29.

Sabemos que e = v.t; daquela e = 1500.0,3 = 450 m é a distancia de ida e volta que percorre o son; por tanto a distancia ao fondo do mar é 450/2 = 225 m.

S30.

Debido á enerxía que transportan as ondas do son, enerxía cinética, que é a asociada ao movemento.

S31.

 

 

a) 3x = 36

 

b) 1

 

c) 2x + 20 =16

 

d) 2

 

e) 4

S32.

1

S33.

1

 

S34.

 

1

 

2

S35.

1

S36.

1

S37.

2

S38.

3

S39.

Sexa x a altura do rectángulo. A base mide entón x + 2. Daquela o perímetro mide x + x + (x+2) + (x+2) = 4x + 4, e isto ten que dar 400; daquela:

4

Os lados miden 99 m e 101 m respectivamente.

S40.

Consecutivos significa “seguidos”, como 13 e 14, por exemplo. Se un dos número é x, o seguinte é x + 1; por tanto:

5

S41.

Un quilogramo de mazás custa 0.50 euros máis que un de laranxas. Edelmira mercou tres quilogramos de laranxas e un de mazás por 5.30 euros. A como están as laranxas? E as mazás?

Sexa x o prezo dun quilogramo de laranxas; un quilogramos de mazás custa entón x + 0,50. O importe da compra é:

6

As laranxas custan 1,20 euros cada quilogramo, e as mazás custan 1,70 euros cada quilogramo. Comprobación:

3 kg de laranxas custan: 3·1,20 = 3,60 EUR1 kg de mazás custa: 1·1,70 = 1,70 EUR.

Total compra = 5,30 EUR

S42.

Cada semana aforra 50 euros. Sexa x o número de semanas que ten que aforrar; xa que logo:

7

S43.

A multa son 105 euros. Sexa x o número de días de atraso en pagar a multa; o recargo é 3·x, logo o importe total da multa será 105+3x:

8

S44.

9

S45.

O perímetro da leira é a suma dos seus catro lados: x +2x +x +2x = 6x, e isto ten que ser 210 metros de arame; por tanto:

10

Os lados miden 35 m e 70 m respectivamente.

S46.

Número buscado: x. Daquela:

11

 

S47.

Se un número é x, o outro ten que ser 100–x, xa que entre os dous suman 100; agora escribimos en linguaxe alxébrica que a súa diferenza é 44:

1

Un número é 72 e o outro é 28

S48.

Número de leóns: x; número de tigres: 2x (hai o dobre). Escribimos a ecuación:

2

S49.

Os tres números consecutivos (seguidos) son x, x+1 e x+2. A suma dos tres números vale 141, daquela:

3

S50.

4

S51.

Prezo dunha leituga: x; prezo dun repolo: x+0,10 (lembre que 10 céntimos de euro son 0,10 euros). Tres leitugas mais catro repolos son seis euros; escribimos isto na linguaxe alxébrica e resolvemos a ecuación:

5

A leituga custa 80 céntimos e o repolo 90 céntimos.

 S52.

Un número é x; o outro é x/4. A suma dos dous números é 50; entón:

12

13

Un número é 40; o outro é 10 (40:10)

S53.

 Cartos que leva C: x

Cartos que leva B = x+200

Cartos que leva A = 200 + (x+200)

A suma dos cartos é 3.201 euros, con isto escribimos unha ecuación:

13

S54.

Número total de alumnos: x. Homes + mulleres = x, polo tanto:

14

S55.

Lonxitude completa da viaxe = x

15

S56.

Custo dunha camisa: x; custo dun pantalón: 1,5x.

Dous pantalóns máis 3 camisas = 195 euros;

15

S57.

 

Número de euros que recibe a terceira persoa: x

 

Número de euros que recibe a segunda persoa: 2x

 

Número de euros que recibe a primeira persoa: 3 ·(2x) = 6x

17

S58.

 

Días

Quilómetros percorridos

X

X+1

X+1+1 =X+2

X+3

X+4

X+5

X+6

Total

42

 

 

 18

 

 

 

 

 

 

 

Licenciado baixo a Licenza Creative Commons Recoñecemento Non-comercial Compartir igual 3.0